דף הבית
על החברה
פרויקטים
קטלוג דגי נוי
יעוץ והדרכה
הקמת בריכות
תחזוקה והספקה
מאמרים
דקלים ועצי נוי
צור קשר
ברכה אמפא אמקור

בריכת נוי אמפא TLV – רח' יגאל אלון בית אמפא

 

בריכת נוי, צמחייה ודגים שנבנתה במטרה ליצור גינת מים הנחשבת בין הגדולה בארץ, בעלת נפח מים של 850 קו"ב מים. הבריכה בנוייה מתעלה באורך של 100מטר מחולקת ל- 8 בריכות + מפלים מדורגים ובריכה גדולה 35X20 מ' בעומק של 1.6 מטר.

שמירה על איכות המים מתבצעת באיזון נכון בין יחס כמות המים לכמות הדגים וגודלם, כמות הצמחייה, שטח הפילטר הביולוגי – "גינת ביצה ", גודל הפילטרים וכמות הפעמים שהמשאבות שואבות ומעבירות את המים דרך הפילטרים המכניים והפילטר הביולוגי.

מרכיבים אלו הם סוד מקצוע הגורם לבריכה להיראות "נקייה ויפה".

מסננת ע"י פילטרים מכניים + פילטר צמחים ואבנים ( פילטר ביולוגי ) המים נשאבים מהבריכה ועוברים תהליך סינון ע"י 2 פלטרי לחץ + 4 פילטרים בתהליך גרביטציה + שאיבה ויציאת מים לאורך של יותר מ- 150 מטר המים זורמים מתחת לאבן ולצד הצמחייה

הצמחייה שניזונה מהתוצר של הליכלוך במים, נטרת ניטרית ואמוניה וכך תהליך הניקוי מושלם.

 

 

 

תאור הגינה והצמחים:

גינת צמחית נחלים וביצה ייחודית. הצמחייה בעלת שטח גדול כמעט בלתי מוגבל, משתרעת על שטח של כ- 2.5 דונם בחלק העליון של הבריכה והתעלה.

 •  השתילה על מצע מיוחד עשוי מבזלת גרוסה, דולומיט וקבול + תערובת גיגול לטווח ארוך. יתרונות המצע הן לסינון מים. על כל סוג אבן מתפתחות בקטריות מיוחדות שאחראיות על תהליך הניקויי וספיחת הכימיקלים והאמוניה במים. הקבול משמש דשן ארוך טווח לצמחייה למשך 5- 7 שנים.
 •  הצמחים מקבלים מים מתחתית האדנית ובנוסף מקבלים מים לאורך כל קו הגינה לפני פילטור.
 •  הגינה שמאפיינת את חזית הבנין בצורה דומיננטית, משתרעת בין הרחובות יגאל אלון ועד רחוב הסוללים – קופ"ח מכבי ובי"ח אסותא.
 •  הבריכה שופעת צמחייה ודגים. בתוך המים שתילת 150 נמפאות, צמחי מים, שושנות מים בגוונים אדום, צהוב, תכלת, כחול, לבן וורוד. הצמחייה שנבחרה היא צמחיית מים וביצה שצוברת את השאריות של הניטרת ונטרת במים וניזונה מהם ותורמת רבות לאיכות המים הנקיים, ברמת חנקות של פחות מ – 0.027 מ"ג לליטר מים.
 •  כמות של כ – 6,000 דגי נוי מעטרים את הבריכה באופן ססגוני ביותר. הדגים שנבחרו הם דגי קואי – קרפיון שניזון מעשב במים "אצות חוטיות" ירוקת בקרקעית הבריכה, שורשים של צמחים ורקבובית.

דגי נקאי מסוג אמור שניזונים מירוקת חוטית ואצות במים, דגי גמבוזי שניזונים מיתושים ודגיגים קטנים במים, דגי קומט אדום וצהוב שניזונים מירוקת הדביקה לדפנות הבריכה.

כל הדגים זקוקים לתוספי מזון לכן מאכילים את הדגים בכמות של 3% ממשקל הגוף כל יום.

צמחייה – בכדי ליצור נפח צמחייה מועשר, ססגוני ויפה, הוכנסו לבריכה מספר רב של צמחי מים וביצה וכך נוצר נפח ייחודי מרהיב ביופיו.
 
להלן רשימת הצמחים
 
פונטידריה לבנה / כחולה, ביצוץ – ביטמוס, כידון יפני, לובליה, טליה, ליסימכיה,בקופה, אליסמה,
אכינודאוריס, כדורן ענף, מדיד זוחל, יקינטון מים, קנה הודית בגוונים שונים, אוזן פיל בגוונים שונים, מירופליום, לובליה, שבטבט, ספלילה, גומא מצרי – פפירו, גומא דליה.

 

 

 

 

 

תהליך סינון המים – המים נשאבים על ידי 3 מערכות שאיבה מרכזיות הנמצאות בקומת המרתף ומשם מובלות למערכת סינון ע"י פילטר חול גדול בנפח של 8 קו"ב וחוזרת דרך תעלת הבריכות 1 -8 היוצרות נחל גדול ורחב בחזרה לבריכה המרכזית בריכה 9 "הבריכה הגדולה".

 •  בנוסף, המים נשאבים ל – 4 פלטרים ביולגיים בגרביטציה שנמצאים ומוסתרים בתוך סבך הגינה ומסננים את בריכה 9 שהיא הבריכה המרכזית ועוברים דרך 8 נורות UV ( אולטרא סגולות ) על מנת לנטרל ירוקת וריחות רעים ומניעת בקטריות במים. תפקיד ה – UV חשוב מאוד במערכת ועוצמת ה-UV בגלל תנאי האקלים בארץ והשמש החזקה מהווה גורם מרכזי בבנית בריכות נוי ודגים.
 • מקור המים הוא מאיסוף מי גשמים + מי מזגנים הנאספים מהבנין ונאגרים במאגר תת קרקעי בקומות המרתף ומשם מוזרמים חזרה לבריכות נוי 1 – 9.
 •  בבנית בריכות דגי נוי וצמחייה חשוב מאוד לשלב בן כל גורמי הסינון להביא לשלב הרצוי – סינון ביולוגי מושלם. סינון זה מתבצע בראש וראשונה ע"י פילטר ביולוגי מליירדי בקטריות אנ אירוביות וארוביות האחראיות על תהליך הפירוק של הפסולת במים, פירוק הנטרת והנטרת והאמוניה. פרוק זה מתבצע ע"י הפילטרים הביולוגיים + פילטר הצמחים שנמצא לאורך כל תעלת הבריכות.
 •  הצמחייה מסייעת לפירוק הנטרת והחומרים הכבדים במים. האבנים שעליהן מתפתחות בקטריות מסוגים שונים, גורמות לכך שהמים שעוברים דרכם מסתננים וצמחיית המים בבריכות סופגת את יתרת החומרים הקשים.
 •  הסינון המכני שמתבצע דרך המשאבות ופילטר החול בקומת המרתף מסייע בנוסף לכל השלמת התהליך והמים שמתקבלים בסוף התהליך הם נקיים, אייכותיים וטובים.
 • איכות המים שנדרשת היא מים נקיים ללא ריחות עם כמות ניטרת ונטרת של פחות מ – 0.3 מ"ג, לכן הפילטרים בנויים בצורה כזו שרמת המים נקייה יותר עם מקדמי ביטחון מירביים.
סוגי הדגים – הרכב הדגה בבריכה חשוב ביותר בבנית בריכה והרצתה בשלב הראשון. אסור להכניס כמות דגים גדולה. בתחילה הוכנסו דגי קומט בגודל 5 – 8 ס"מ בכמות של כ- 1,500 יח' ודגי גמבוזי נגד יתושים בכמות של 3,000 יח'. לאחר 21 יום הוכנסו לבריכה 250 דגי קואי בגודל 20 ס"מ. לאחר 60 יום הוכנסו לבריכה 4,500 דגי זהב ודגי קואי בגודל של 15 ס"מ ועוד כ- 25 דגי קואי ענקים בגודל 60 ס"מ.
- הדגים מתפתחים בבריכה באופן יוצא מן הכלל בגלל מזון ירוקת במים הדביקה לקרקעית הבריכה ולדפנות ומקבלים תוספת מזון ע"י כופתיות מזון הכוללת ויטמינים ותוספים של שום ואלוורה, אקליפטוס ותמציות שום הגורמים לחוס הדגים ועמידותם נגד טפילים ומחלות.
- בשלב אחרון לאחר 75 יום, הוכנסו לבריכה דגי "אמור" – קרפיון עשב אדום ושחורבמטרה לחסל את הירוקת החוטית.
- האכלת הדגים מתבצעת כל יום ע"י איש אחזקה של המבנה.
- לצערינו עוברים ושבים מאכילים את הדגים בעוגות, לחם וסנדויצ'ים כולל שאריות פלסטיק ולכלוך שזורקים למים. לכלוך ומזון זה גורמים לפגיעה בדגה ולתמותה ואנו נאלצים להתמודד מול תופעה של הישראלי המכוער. בנוסף אנשים זרקו למים דגי "ציקליד" סוג של דג "מושט" – אמנון צבעוני שהשתלב בבריכה ואף התרבה. אוכלוסיה זו פוגעת בדגי הזהב ומעבירה מחלות. דגים אלימים אלו תוקפים את דגי הזהב, אוכלים את זנבות הדגים ותופעה זו מזיקה לבריכה. ( יש לציין שהאזרח " הישראלי המכוער" זרק בעבר לבריכת קניון רמת אביב דגי "פרנאה" ואוכלוסיה זו חיסלה מיידית את כל דגי הזהב בבריכה ). למזלינו הדג הטרופי מת בחורף בגלל שינוי טמפרטורה.
אנו מגנים בתוקף ונאבקים מול התופעה הבעייתית של האכלה ע"י אזרחים או הכנסת דגים שונים למים דבר הפוגע בבריכה בצורה קשה.
דגי הקואי חיים יותר מ מ- 120 שנה ומסוגלים להגיע לגודל של 150 ס"מ ולמשקל של 40 ק"ג במרחב מחייה גדול שמאפשר את גידולם. הדגים הם מקור משיכה לעוברים ושבים והבריכה היא מוקד מייחד המשלב יופי, רגיעה ואופי מיוחד לבנין ולחזית הגינה שבסמוך.
 
תיפעול וטיפול בריכה
טיפול הבריכה מתבצע אחת לשבוע ע"י צוות של חב' משקי מרגולין. הטיפול כולל גיזום הצמחייה, טיפול ונקיונות של פתחי היניקה, ביקורת ציוד ומשאבות, בדיקת מים נוטרת ונטרת אמוניה וטיפול בפילטרים, נקיון ושטיפה לפי הצורך.
תפעול הבריכה מתבצע ע"י איש טכני, מנהל תחזוקה של הבנין, שעובר בתחילת כל יום וסוף כל יום במשך רבע שעה לביקורת ציוד ומשאבות, איתור תקלות ונזילות סביב הבריכה ( בעיקר לנקיון פסולת ולכלוך שאזרחים זורקים למים ).
ללא טיפול ותחזוקה יומיים, לא ניתן להחזיק בריכה בסדר גודל כזה.
כל 5 חודשים חובה להחליף את נורות ה-UV ( אולטרה סגול ) למרות שהן עדין פועלות, עוצמתן נחלשת והן לא אפקטיביות.
בסתיו ובאביב מתבצע גיזום יסודי של הצמחייה והורדת העלים היבשים על מנת לתת לצמחית הביצה להתפתח.
מחלות הדגים
מדי חודש מתבצע מעקב אחרי הדגים ודגימות לאיתור מחלות וטפילי דגים.
מבוצע טיפול במלח למניעת טפילים + תוספי מזון מועשרים שמונעים מחלות
צריכת חשמל
משאבות חיצוניות הן צרכניות גדולות של חשמל. רצויי להגביל הפעלת המשאבות לחלק מהיום בנוסף חשוב לתכנן כמות משאבות נכונה לבריכה שתחסוך כסף בעלויות הקבועות ובאחזקה השוטפת.

 

 

 

 

 

 

 

 משקי מרגולין כפר מונאש - צמחי מים ובריכות דגים  טל.09-8948626 פקס 8948625 -09 נייד 050-5203200